HOME E-MAIL

Choroby


CHOROBY I PIELĘGNACJA PAZNOKCI



Grzybica

Cechy charakterystyczne to: rogowacenie podpaznokciowe, chromonychia żółte zabarwienie paznokci, zgrubienie, przebarwienie, łamliwość paznokci, rozwarstwienie, częściowe wykruszenie, nadmierne rogowacenie, pobruzdowanie płytek paznokciowych. Grzybice często występują u osób z zaburzeniami odporności komórkowej i zaburzeniami hormonalnymi. Diagnoza grzybicy to przede wszystkim mikroskopowe badanie opiłku paznokci, wielokrotna hodowla na podłożu, nawet biopsja paznokcia. Zwyrodnienie i zmiany zabarwienia płytki paznokciowej powodują zwyrodniaki i pleśnie. Zespól zielonych paznokci to niebolesne zapalenie wałów paznokciowych zielonych zabarwieniu płytek spowodowanych zakażeniem. Do zakażenia dochodzi u osób często myjących ręce w wodzie z dodatkiem detergentów gospodynie domowe, zmywacze naczyń. Żółte przebarwienie płytki paznokciowej, jej kruchość i rogowacenie podpaznokciowe stwierdzamy po zakażeniu grzybem.

Schorzenia bakteryjne i grzybice

- Pazanokcica - zmiany zapalne w otoczeniu paznokcia pochodzenia bakteryjnego, najczęściej wywołują ją bakterie gronkowce i paciorkowce. Przyczyną zanokcicy przewlekłej są zakażenia, grzybice (drożdżaki). Często zanokcica powstaje w wyniku urazu opuszka palca przy naderwaniu paznokcia i zdarza się często u osób nieumiejętnie przeprowadzających zabieg manicure. Występuje ona też przy manicure blaszki płytki paznokciowej, która powstaje w wilgotnym środowisku lub w cukrzycy; - Brodawki - zakażenia wirusowe, występują około paznokciowo, mogą też wrastać pod płytkę paznokciową i prowadzą do zaburzeń płytki paznokciowej Wykonuje się badania na grzyby: papilaroskopię, badania mikologiczne.

Drożdżyca

W przypadku drożdżycy zmiany zaczynają się od wału paznokciowego, w którym powstaje stan zapalny. Wal ten jest obrzęknięty, silnie zaczerwieniony, tworzy nawis nad płytką. Przy uciśnięciu wydobywa się ropa. W następnym etapie zmiany obejmują płytki, które staja się szarobrunatne, bez połysku, przerośnięte i rozwarstwione Leczenie: miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybicznych, eliminacje czynników sprzyjających, nie należy moczyć rąk w wodzie. Ponadto doustne stosowanie preparatów przeciwgrzebicznych oraz zewnętrzne aparaty przeciwgrzybiczne w płynie, kremie, maści lub lakierze.

A ZA TEM, JAK PIELĘGNOWAĆ PAZNOKCIE?

- właściwe odżywianie
- właściwe obuwie - w przypadku paznokci u stóp
- leczenie współistniejących chorób
- właściwa pielęgnacja i ochrona

Na co trzeba zwracać uwagę w wyglądzie paznokci: Rekonwalescencja po chorobach infekcyjnych w zespołach zaburzeń wchłaniania w wyniku zaburzeń prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i wtórnie do nich występujących niedoborów składników pokarmowych (witamin, białek, mikroelementów) w wyniku niestosowania prawidłowej diety. Dla paznokci ważny jest dobór:
- białka
- wapnia
- żelaza

Preparaty wzmacniające paznokcie w aptekach:
- wyciąg ze skrzepu polnego z witaminami
- Frutical
- łyżeczka zmielonego siemianu dziennie

Pielęgnacja paznokci:
1. Do mycia rąk używamy specjalnych emulsji i żeli bez mydła zawierających odżywcze i natłuszczające składniki. Po umyciu dłoni najlepiej wcierać krem do rak i paznokci
2. Do (nie)obgryzania paznokci położyć gorzkie żele i lakier
3. Nie wycinać zbyt krótko paznokci