HOME
E-MAIL
BUDOWA PAZNOKCIA
CHOROBY I PIELĘGNACJA
TIPSY
GALERIA
Budowa
Budowa paznokcia
PAZNOKCIE są czworobocznymi, wypukłymi, zrogowaciałymi płytkami spoczywającymi na łożysku paznokcia, które w części bliższej przechodzi w macierz paznokcia. Z trzech stron płytka paznokcia otoczona jest tkankami miękkimi tzw. wałami paznokciowymi.
BUDOWA PAZNOKCIA
Zdrowy paznokieć ma delikatny różowy odcień, ale wystarczy, że obierasz marchewkę, aby zabarwił się na żółto. Nie tylko marchewka odpowiada za przebarwienia. Niestety winowajców jest wielu. Mogą to być samoopalacze, farby do włosów, henna, ciemne lakiery. Zdradzieckie są również niektóre produkty spożywcze np. buraki, młode orzechy włoskie. Na kolor paznokci duży wpływ ma praca w domu (poprzez kontakt z detergentami zawierającymi żrące substancje) i w ogródku (kontakt z ziemią i roślinami).
ZANIM POJAWI SIĘ KŁOPOT
Na szczęście można zapobiec plamom i przebarwieniom na paznokciach.
Wystarczy, że będziesz się trzymała kilku żelaznych zasad:
- Podczas prac domowych i ogrodowych noś gumowe rękawiczki. Zanim je włożysz, posmaruj całe dłonie kremem do rąk albo posyp talkiem. To dodatkowa, zabezpieczająca warstwa na wypadek uszkodzenia rękawic.
- Farbę lub hennę zawsze nakładaj w foliowych rękawiczkach. Pamiętaj, że najbardziej zdradliwe są barwiące substancje naturalne. Henna w niektórych krajach Orientu stosowana jest do malowania na skórze trwałych jak tatuaż ornamentów.
- Gdy nie lubisz pracować w rękawicach, sięgnij po krem do rąk. Pokryje dłonie i paznokcie warstwą ochronną. Ale dla samej płytki najlepszy będzie bezbarwny, utwardzający lakier nawierzchniowy (np. lakier zabezpieczający Applause Nail Protector)
- Zanim pomalujesz paznokcie np. na krwistoczerwono lub bordowo, pociągnij je tzw. bazą, czyli lakierem podkładowym. Wybierz taki, który zabezpiecza przed przebarwieniami (np. podkład wygładzający Applause Smooting Matt, witaminowy preparat zapobiegający przebarwieniom paznokci Sally Hansen).
I PO KŁOPOCIE
Płytka "chwyta" plamy szybko, za to ich usuwanie trwa długo i wymaga systematyczności.
- Na przebarwienia od prac domowych (i ogrodowych) dobre są domowe sposoby. Np. po skrobaniu marchewki przemyj paznokcie sokiem ze świeżego ogórka lub cytryny. Cytrynę możesz także wykorzystać do przygotowania wybielającej papki: wyciśnij z owocu kilka kropel i zmieszaj je z odrobiną cukru pudru lub talku. Nacieraj nią paznokcie przez kilka minut.
- Plamy po ciemnych lakierach usuniesz drobnoziarnistym pilnikiem. Po starciu zabrudzonej warstwy nasmaruj paznokcie oliwką i wymasuj je. W ten sposób wygładzisz zarysowania i nierówności. Warto także sięgnąć po polerkę (gładka strona pilnika o charakterystycznym jasnoszarym odcieniu). Po takim zabiegu zetrzyj oliwkę wacikiem nasączonym wodą i nałóż bezbarwny lakier podkładowy.
- Zażółcenia po hennach i farbach wywabić najtrudniej, ale i na nie znajdzie się sposób. Starą i skuteczną metodą jest... popiół z papierosa. Najpierw pokryj płytkę kremem, posyp popiołem i spróbuj zetrzeć zabrudzenie. Jeśli barwnik się dostał pod biały pasek paznokcia, możesz usunąć go wodą utlenioną lub płynem do trwałej. Ale uwaga! zwilżonym patyczkiem przecieraj tylko miejsca poplamione. Silne utleniacze wysuszają paznokcie i mogą podrażnić skórę.
A JEŚLI NIC NIE POMAGA
Jeśli plamy są wyjątkowo oporne i trudno je wybawić, można pokryć paznokcie wybielającym lakierem lub zafundować im 10-minutową kąpiel w specjalnym wybielającym roztworze. Ta metoda zadziała natychmiast, lakier wymaga kilkakrotnego zastosowania, aby zauważyć efekty (np. maskowanie przebarwień i zażółceń Jellow Stop Octopus, lakier zakrywający przebarwienia, wybielający paznokcie Pro White Alessandro, wybielający proszek do naturalnych paznokci Alessandro).
Darmowy hosting
zapewnia PRV.PL